ať víme, jak to na našem webu žije?

Změna úhrady zdravotního pojištění státem pro uprchlíky z Ukrajiny

21. 07. 2022

Po uplynutí 150 dnů ode dne udělení dočasné ochrany se mění úhrada zdravotního pojištění státem. Uprchlíci z Ukrajiny ve věku od 18 do 64 musí oznámit pojišťovně, u které jsou registrováni, jak budou pojistné platit. Oznámení je nutné nejpozději do 8 dnů od vypršení lhůty pro udělení dočasné ochrany.

Stát bude nadále hradit pojistné osobám mladším 18 let, studentům ve věku od 18 do 26 let studujícím na území ČR nebo na Ukrajině, osobám pečujícím alespoň o jedno dítě do 7 let nebo o dvě a více dětí do 15 let, uchazečům o zaměstnání evidovaným na úřadu práce a seniorům od 65 let. Zaměstnancům v pracovním poměru, na dohodu o provedení pracovní činnosti od 3.500 korun měsíčně zdravotní pojištění hradí zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné, nebo osoby, které nespadají do žádné z kategorií, platí pojistné jako samoplátci.

Další informace na www.nasiukrajinci.cz

Anna Vašková
odborný zaměstnanec oddělení tiskového a vnějších vztahů
anna.vaskova@kraj-lbc.cz

Aktuální informace o prodloužení dočasné ochrany
v ukrajinštině

Informace v ukrajinštině

Informační materiály MV a MPSV

Doložení vztahu k dětem pro účely prodloužení DO

• ke včerejším informacím jsme doplnili kapitolku k doložení vztahu k dětem, za které dospělý žádá o prodloužení DO

V první fázi online registrace k prodloužení dočasné ochrany označí dospělá osoba typ vztahu k dítěti, které registruje k prodloužení DO. Na základě toho systém vygeneruje seznam dokumentů, které bude třeba následně doložit při osobní návštěvě na OAMP. Dokumenty k prokázání vazby mohou být předloženy v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce. V jiných jazycích je nutný jejich úředně ověřený překlad. Vzory dokumentů viz web MV.

Dokumenty se předkládají až při osobní návštěvě na OAMP (při převzetí štítku). Při registraci se do systému nepřikládají.

Typy vztahu:

• rodič zastupuje své vlastní dítě – doloží:
    • rodný list dítěte, nebo
    • cestovní doklad (pas), kde je dítě zapsáno, nebo
    • čestné prohlášení, učiněné před orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)
  • prarodič zastupuje vnouče – doloží
    • sérií rodných listů, pomocí kterých prokáže přímou linii rodinných vazeb, nebo
    • rodný list dítěte spolu s úředně ověřenou plnou mocí od rodičů dítěte, nebo
    • čestné prohlášení, učiněné před orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)
  • zletilý sourozenec zastupuje nezletilého bratra nebo sestru – doloží
    • sérii rodných listů (svůj rodný list a rodný list sourozence), nebo
    • rodný list sourozence spolu s úředně ověřenou plnou mocí od rodičů, nebo
    • čestné prohlášení, učiněné před orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)
  • dospělá osoba žádá za dítě, ke kterému má jinou vazbu (jiný příbuzný, blízká osoba, pěstoun, opatrovník, poručník...) – doloží
    • oficiální rozhodnutí úředního orgánu (může se jednat například o rozhodnutí o svěření do péče, o opatrovnictví, dohodu mezi pěstounem a rodiči spolu s průkazem o zapsání do seznamu pěstounů nebo rozhodnutí ukrajinského městského úřadu o svěření do pěstounské péče nebo ustanovení opatrovníka atd. Akceptována jsou rozhodnutí českých i ukrajinských orgánů), nebo
    • rodný list dítěte spolu s úředně ověřenou plnou mocí od rodičů dítěte, nebo
    • čestné prohlášení, učiněné před orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)

Nastanou tedy 3 typy situací:

• průvodce dítěte bude mit potřebné doklady a doloží je,
  • průvodce dítěte nebude mít doklady k dítěti, ale požádá si o ně na Ukrajině a bude možné je získat,
  • průvodce dítěte nebude mít dokumenty a nebude možné je získat, v tom případě bude možné učinit čestné prohlášení na OSPOD v místě bydliště.

Práce s naším Infoservisem

• Infoservis je pracovní portál aktuálních informací k podpoře uprchlíků z Ukrajiny. Začali jsme jej budovat v online nástroji Coda.io pro naši potřebu a pro naše členské organizace. Zveřejňujeme jej ale pro všechny, kdo informace potřebují.
  • Texty můžete kopírovat a využívat pro vlastní dokumenty.
  • Pokud potřebujete, můžete si informace vytisknout nebo vyexportovat do PDF.
  • Na obrázku níže poskytuji malý návod, jak na tisk: když jste na stránce, kterou chcete tisknout např. na stránce s informace v ukrajinštině), kliknete na tři tečky vedle názvu "Ukrajina" vlevo nahoře (musíte tam najet myší, aby se ukázaly), tím otevřete menu, kde zvolíte "Print & PDF" a pak vyberete, jestli chcete tisknout, nebo exportovat do PDF.
Infoservis
  • Infoservis sestává z mnoha tematických stránek zobrazených v lište vlevo. Některé z nich mají své podstránky - tehdy jsou označeny malou šipkou vedle názvu stránky. Když na šipku klepnete myší, otočí se směrem dolů a zobrazí všechny podstránky. Jako na obrázku níže - vlevo se podstránky nezobrazují, vpravo ano.
Podstránka
  • V prostředí Coda lze i vyhledávat - pomocí pole "search" vlevo nahoře. Jak vypisujete hledané slovo, zobrazují se výsledky hledání.Vyhledávání